Hledejte nejvýhodnější letecké jízdenky

Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)

Nejčastější dotazy a odpovědi Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


1. Co je Persepolis?

Persepolis (též nazýván Takht-e Jamšid) je archeologické naleziště v Íránu, které bylo kdysi hlavním městem perské říše. Nachází se asi 60 km severně od města Šíráz.

2. Jak se tam dostanu?

Nejsnadnější cestou, jak se dostat do Persepole, je přes město Šíráz. Do Šírázu se dá dostat letadlem, vlakem nebo autobusem. Poté lze využít taxi nebo pronajmout automobil pro cestu do Persepole.

3. Jaké jsou vstupné do Persepole?

Vstupné do Persepole se liší podle státní příslušnosti návštěvníka. V roce 2021 je vstupné pro cizince 500 000 íránských rialů a pro íránské občany je vstup zdarma.

4. Jaká je nejlepší doba na návštěvu Persepole?

Nejlepší doba na návštěvu je od dubna do října, kdy je počasí teplejší a suché. V letních měsících však může být velmi horko. Navštívit se dá Persepolis po celý rok.

5. Je třeba se obléci nějak zvlášť na návštěvu Persepole?

Je kladena velký důraz na to, jaké oblečení se na návštěvu Persepole obléknete. Ženy by měly mít zakryté ramena a nosit dlouhé kalhoty nebo sukni, muži by měli nosit kalhoty a zakrýt ramena. Doporučuje se také, aby turisté nosili pohodlnou obuv.

6. Jak dlouho trvá prohlídka Persepole?

Prohlídka Persepole může trvat několik hodin, záleží to však na tom, jak důkladně si chcete prohlédnout jednotlivé části. Zhruba tři hodiny prohlídky by měly být dostačující.

7. Lze si v Persepole něco zakoupit?

V Persepole se nachází několik obchodů a stánků s dárky. Turisté zde mohou zakoupit suvenýry jako jsou koberce, tradiční oděvy, keramiku a další suvenýry. Doporučuje se však vyjednávat o ceně, protože původní cena může být někdy až dvojnásobná.

8. Kde můžu najít informace o Persepole?

Informace o Persepole lze najít na mnoha turistických webových stránkách a v průvodcích. Lze také kontaktovat místní cestovní kanceláře, které vám poskytnou nejnovější informace o Persepole a dalších místech v Íránu.


Letenka Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Persepolis, známá také jako Takht-e Jamšid, je historické místo nacházející se v jihozápadním Íránu. Tato starobylá lokalita, která se nachází v provincii Fars, je považována za jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť Perské říše a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Persepolis byla založena okolo roku 518 př. n. l. perským králem Dareiem I. a řadila se mezi hlavní města Achaemenovské říše. Mnoho generací perských vládců přispělo k rozšíření a zdokonalení této impozantní stavby, která sloužila jako královský palác a centrum ceremoniálních a politických aktivit.

Komplex Persepolis sestává z několika paláců, oltářů a dalších budov, které jsou známé pro svou mimořádnou architekturu a uměleckou výzdobu. Při vstupu do Persepolisu se návštěvníci setkají s monumentálními bránami, které vedou do rozlehlých nádvoří. Na každém nádvoří je řada sloupů, které podpírají velkolepé střechy zdobené pozlacenými reliéfy a freskami.

Jednou z nejznámějších budov v Persepolisu je Apadana, která sloužila jako veřejné město a místo setkávání významných hostů a diplomatů. Apadana měla osm velkých sloupů a její střecha byla zdobena sochami zobrazujícími různé národy, které přišly vzdát hold perskému králi.

Persepolis byla místem, kde se konaly výroční oslavy nouzového festivalu Norúz, perského nového roku. Během těchto oslav přicházeli z různých částí Perské říše vyslanci, spolu s jejich darovými předměty a věnujícím se zde obchodu a politickým jednáním.

Bohužel, v roce 330 př. n. l. byla Persepolis dobyta Alexandrem Velikým a část z ní byla zničena. Celková destrukce tohoto města však byla způsobena především invazí vojsk Alexandrových generálů a následnými přírodními katastrofami. Díky tomu, že byla většina budov a sloupů postavena z hořčíkových vápenců, byla většina z nich zničena a zůstaly pouze trosky.

Přestože je dnes Persepolis částečně ve stavu ruin, tyto zbytky stále poskytují návštěvníkům cenný pohled do minulosti a neuvěřitelnou představivost o kráse a velikosti Perské říše. Mnoho soch, reliéfů a archeologických nálezů bylo přeneseno do Íránského muzea v Teheránu, aby byly chráněny a zpřístupněny veřejnosti.

Persepolis se stala oblíbeným cílem turistů z celého světa, kteří jsou fascinováni bohatou a rozkošně zdobenou perskou kulturou a chechtáním z krásných manželských konceptů. Je to místo, které si zaslouží být navštíveno a obdivováno všemi, kteří hledají pochopení a ohromení nad historií a architekturou starověkých civilizací.


Dovolená Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Írán je země plná historie a kultury. Má mnoho krásných a neopakovatelných památek, které vás zaujmou svou krásou a unikátním stylem. Jedním z nejslavnějších míst v Íránu je Persepolis, které je známo také pod názvem Takht-e Jamšid. Toto místo je neuvěřitelně fascinující a přináší svým návštěvníkům nezapomenutelný zážitek.

Persepolis se nachází na území dnešního Farsu v jihozápadní oblasti Íránu. Je to místo, které bylo vytvořeno na počátku 6. století před naším letopočtem, během vlády perského krále Dáreia I.

Zde se nachází impozantní budovy a nádherné sochy. Je to místo, kde byli shromažďováni všichni trůnu se země i z okolních států, aby zde slavnostně oslavili perskou Nový rok. Byl to symbol bohatství a moci perského království

Toto místo je tak obrovské, že je téměř nemožné prozkoumat celé během jednoho dne. Turisté jsou však schopni vidět největší atrakce, jako jsou Apadana, Dáreiho palác a Tachara. Apadana je největší a nejimpozantnější budova v Persepolis, která byla použita pro slavnostní příležitosti a ceremonie. Dáreiho palác a Tachara byly méně impozantní, ale stále nesou svou vlastní jedinečnou krásu.

Další významné památky zahrnují sochy Obřích býků, Šápasana a Dvojici soch Lvů. Tyto sochy jsou považovány za vrcholnou ukázku perského umění a demotrují talentanci perských řezačů kamenů.

Další historické památky v okolí Persepolisu jsou Ruiny Pasargád, Achámenovské hrobky a mnoho dalších památek, které přinášejí návštěvníkům neuvěřitelný zážitek.

Pokud plánujete dovolenou v Íránu, Persepolis by mělo být vaším prvním cílem. Je to místo plné historie, kultury a krásy, kde se návštěvníci mohou cítit, jako by se ocitli v jiné době. Přináší svým návštěvníkům nezapomenutelné zážitky a poskytuje příležitost prozkoumat neuvěřitelné umění a řemesla Persie.


Počasí Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Írán je zemí, která se nachází na Blízkém východě a je známá svým dlouhou a bohatou historií. Dříve známý jako Perská říše, se zde nachází mnoho historických a kulturních památek, které jsou dnes světovým dědictvím UNESCO.

Jedním z nejvýznamnějších míst v Íránu je Persepolis, známý také jako Takht-e Jamšid. Toto místo bylo vytvořeno perským králem Dareiem I. v 6. století před naším letopočtem a sloužilo jako královský palác a centrum perského impéria.

Persepolis se nachází na rozložitém terénu a je obklopen obrovskými horami. Toto umístění ovlivňuje také jeho počasí. Íránské Valy království Persepolis je známé jak pro své horké léto, tak chladné zimy.

V létě jsou teploty v Persepolis často nad 40 stupňů Celsia. To způsobuje extrémní vedra, která mohou být pro návštěvníky velmi obtížná. Proto je nejlepší navštívit Persepolis během jarního nebo podzimního období, kdy jsou teploty mírnější a příjemnější.

V zimě se teploty mohou snížit až na -10 stupňů Celsia. Sněžení v Persepolis není příliš časté, ale když se objeví, vytváří to malebnou a kouzelnou atmosféru. Návštěvníci by měli být připraveni na chladné počasí a obléknout se teple, pokud se rozhodnou Persepolis navštívit v zimě.

Kromě extrémních teplot má Persepolis také omezené srážky. Od května do září je období sucha a srážky jsou minimální. V zimě se mohou objevit malé množství srážek, ale není to časté. Nezávisle na ročním období je však vždy důležité mít při návštěvě Persepolis s sebou vodu a krém na ochranu před sluncem.

Přestože Persepolis může mít extrémní počasí, stále zůstává důležitým a oblíbeným turistickým cílem. Lidé přijíždějí z celého světa, aby obdivovali krásu jeho historických památek a poznali historii Perské říše. Kromě Persepolisu je v oblasti mnoho dalších zajímavých míst, které stojí za návštěvu, jako je Naqš-e Rostam a Naqš-e Rustam, což jsou starobylé hrobky a náhrobní památky.

Persepolis je mistrovským dílem architektury a symbolizuje bohatství a velikost Perské říše. Bez ohledu na počasí je toto místo něco, co by si neměl žádný návštěvník Íránu nechat ujít.


Ubytování Írán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Persepolis, také známý jako Takht-e Jamšid, je jednou z nejvýznamnějších historických lokalit Íránu a jedním z největších svědectví starověké perské civilizace. Nachází se v jihozápadní části země, nedaleko města Šíráz. Persepolis je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1979 a je často označován jako jedno z divů starověkého světa.

Při návštěvě Persepolisu by nemělo chybět vhodné ubytování. Navzdory tomu, že nedaleké město Šíráz nabízí širokou škálu hotelů, mnoho turistů se rozhodne zůstat v blízkosti samotného Persepolisu, aby měli jednoduchý přístup k této úžasné, historické památce.

Existuje několik možností ubytování v okolí Persepolisu. Například vznikly různé penziony a rodinné domy, které nabízejí příjemné pokoje pro turisty. Tyto pokoje jsou obvykle zařízeny jednoduchým, ale pohodlným nábytkem a vybavením, které pokrývá základní potřeby hostů, jako je teplá voda, toaleta a sprcha.

Další možností je kempování. Na okolních polích nebo ve volné přírodě, jsou k dispozici vyhrazená místa pro turisty, kteří si chtějí vybudovat svůj vlastní tábor. Tato možnost je oblíbená mezi dobrodružnějšími cestovateli, kteří se chtějí ponořit do místní krajiny a zážitků.

Pokud však preferujete luxus a komfort, najdete v okolí také hotely vybavené moderním vybavením a službami. Tyto hotely nabízejí elegantní pokoje, restaurace, bazény a další vybavení, které vám umožní strávit relaxační a pohodlný pobyt po náročné prohlídce Persepolisu.

Bez ohledu na to, jakou možnost ubytování zvolíte, doporučuje se rezervovat si místo předem, zejména v období turistické sezóny. Persepolis je populární turistickou atrakcí a mnoho lidí přijíždí z celého světa, aby si prohlédlo tuto úžasnou historickou lokalitu.

Ubytování v okolí Persepolisu vám umožní nejen pohodlný a bezproblémový přístup k této úžasné památce, ale také vám dá příležitost poznat místní kulturu a životní styl. Můžete ochutnat tradiční íránskou kuchyni, poznat místní obyvatele a prozkoumat okolní krajinu.

Persepolis je místem plným historie a krásy, které stojí za návštěvu. Bydlení v jeho přímém okolí vám umožní prožít úžasnou atmosféru a být blíže k tomuto výjimečnému místu. Ať už si zvolíte penzion, kemp nebo hotel, pobyt v okolí Persepolisu vám zaručeně poskytne nezapomenutelné zážitky.


Velké množství spokojených klientů

Největší webová sbírka letenek

Zajištění nejnižší ceny

Nejlevnější letenky do celého světa

Levné letenky do všech destinací na jednom místě.

Prozkoumat letenky